2019-05-14
Mobilny miesiąc zdrowia

Podczas Mobilnego Miesiąca Zdrowia 2019 po Polsce krążyć będą specjalne pojazdy, przeznaczone do przeprowadzania mobilnych badań. Na ulicach miast spotkacie m.in.: spirobusa, kardiobusa, osteobusa oraz autobus zdrowia. W każdym z nich eksperci zajmują się innymi przypadłościami oraz dolegliwościami. Osoby palące papierosy oraz cierpiące na kaszel i duszności powinny przebadać swoje płuca w pierwszym z wymienionych pojazdów. W kardiobusie można natomiast poznać wyniki analizy wieku serca, podczas gdy analizę gęstości minerałów tkanki kostnej przeprowadzą specjaliści w osteobusie. W dopełniającym całą akcję autobusie zdrowia wszyscy zainteresowani przebadają m.in. włosy i skórę twarzy oraz skorzystają z porad zdrowotnych i konsultacji kosmetycznych.

Podczas wiosennego etapu Mobilnego Miesiąca Zdrowia 2019, który potrwa od maja do czerwca, odwiedzimy województwa: dolnośląskie, lubelskie, łódzkie, opolskie, mazowieckie, małopolskie i podkarpackie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.

BADANIE KOŚCI
Densytometria jest najlepszą dostępną metodą rozpoznawania osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed wystąpieniem złamania kości lub kręgosłupa. Służy także ocenie efektywności prowadzonego leczenia.

ANALIZA WIEKU SERCA
Oszacowanie tzw. wieku serca odbywa się na podstawie algorytmu opracowanego przez europejskie towarzystwo kardiologiczne. Metoda ta w sposób szybki i  bezinwazyjny, na podstawie wywiadu z pacjentem, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru masy ciała, współczynnika BMI, procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej pozwala na określenie, przy użyciu specjalnej aplikacji, prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Badanie kończy się wydrukowaniem wyniku, omówieniem go i przy wynikach wątpliwych, zaleceniem konsultacji lekarskiej.

SPIROMETRIA
Rodzaj badania medycznego, podczas którego mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Badanie spirometryczne jest badaniem bezinwazyjnym, bezbolesnym. Spirometria kończy się wydrukowaniem wyniku, omówieniem go i przy wynikach wątpliwych, zaleceniem konsultacji lekarskiej.